Ways To Combat Rising Food Costs

It is an undeniable fact that we cannot live without food. Well we can, as long as we have water to drink, but that would only be for a short time. We know that different kinds of food provide us nutrients and minerals for our daily use, which water cannot give us completely.

This year, summer was so hot that plants and crops had withered, along with the soil that dried up. Poultry, piggery and other animal farming for food production are not that so abundant due to the hot weather that they failed to withstand. Because of this natural phenomenon, we lack supply of foods which caused price hike. Costs of food in the market have grown higher this season. You don’t need to avoid eating to manage your budget! Follow these tips on how to combat rising food costs for you to maintain your good diet:

Don’t waste any single piece of food on your table!

This tip is not only appropriate in this season, but probably you may apply this for your entire life! Don’t cook or buy foods that are too much for you and your family. Cook only foods that are just enough to be eaten for one meal to avoid spoilage.

Eat less meat.

Though vegetables are expensive too, meat is more costly. Replacing meat with less expensive plant products such as tofu, rice and beans would be helpful for your health as well as for your budget. You can have recipes that would make tofu tastes like a real meat that would surely be loved by your family members!

Avoid instant foods that have preservatives.

Pizzas, canned goods, noodles and other preserved products are easier to prepare and eat, but this is more expensive than usual food ingredients available in the market. These foods are also high in sodium and other preservatives which are not good for your health.

Shop with a list

This may sound funny and childish but having your list when having your grocer allows you to buy only those you need. Stick with your budgeted list to avoid shortage of your money. This will also give you the chance of buying healthier foods that you really need rather than buying snacks and sodas that are expensive and unhealthy.

Buy in bulk

Buying in bulk and packages are cheaper compared to buying products that are smaller in packages. This offers you wholesale price. This would also be helpful in the environment because bulk products use lesser packaging materials than those products that are individually wrapped.

Now you know some tips that would help you budget you food in smarter and healthier way.

 


Leave A Comment...